Pozor na migrované Windows 10 s hybridním bootem!
V posledním měsíci jsem řešil opravy dvou rozbitých Windows 10, vždy obdobný scénář a pekelné řešení. Jediný shodný faktor u obou počítačů byl fakt, že Windows 10 byly výsledkem upgrade z Windows 7 a v BIOSu hybridní režim bootu Legacy & UEFI.
První systém odmítal aktualizovat z WU z důvodu systémového disku v režimu MBR. Což by nebylo nic neobvyklého a řešení přes MBR2GPT /convert /allowFullOS
se celkem nabízelo. Po provedení konverze se ale kompletně rozpadl zavaděč a systém odmítal nastartovat. Následně sem při důkladné analýze rozložení oddílů na discích zjistil, že ačkoliv systémový HDD byl v režimu MBR, skutečný boot sektor (resp. EFI partition) byl na druhém SSD disku který byl v GPT. Výsledek -> neopravitelný systémový zavaděč a kompletní reinstalace. V tomto případě si s tím neporadila ani jedna z možných oprav přes recovery menu ani opravy bootu přes:
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /RebuildBcd
Celý systém byl kompletně K.O., dostupná byla pouze data přes recovery systém.
Druhý systém měl systémový HDD těsně před fyzickou smrtí (max. čtení pod 1MB/s a samé chyby ve SMARTu).
Dotyčný měl bohužel jediný oddíl a na něm systém i půl terabajtu dat. Nejprve jsem kompletní disk naklonoval na nový zdravý, následně vyčistil od uživatelských dat, aby zůstal pouze systém a aplikace a šla provést migrace systémové části na SSD. Tento systém si taktéž stěžoval na rozložení MBR, takže po kompletní záloze následovalo tradiční MBR2GPT /convert /allowFullOS
, při validaci to ale házelo chybu:
br2gpt validation layout disk sector size is 512 bytes disk layout validation failed for disk 0
…a žádný známý postup to nevyřešil. nabootoval jsem tedy přes flashdisk Partition Wizard Bootable CD, který umí taktéž provést konverzi z MBR na GPT a systémový disk jsem převedl.
Následoval opět stejný problém, nebootovatelný systém a jakýkoliv postup opravy k ničemu. Při následných pokusech o opravu jsem z příkazové řádky v recovery menu zjistil, že v rezervovaném nultém oddílu na systémovém disku je složka EFI, takže oddíl byl takový mutantní zaváděcí oddíl pro UEFI boot, ačkoliv disk byl v MBR a měl by tudíž mít pouze boot-block a žádný EFI oddíl.
Oba dva systémy mně stály obrovské množství času a ve finále to v obou případech i přes pokusy o opravu bootu skončilo čistou instalací a migrací dat.
Poučení z toho vyplývající:
- především pozor na „upgradované“ Windows 10
- důkladně zkontrolovat všechny skryté oddíly na všech discích, zároveň styl bootování v BIOSu (bacha na hybridní režim)
- pokud je něco špatně/divně tak rovnou dělat čistou instalaci s bootováním pouze v UEFI a nejlépe s FastBoot: ON, pokud se FastBoot zapne až po nainstalování systému, tak to dělá zvláštní kouzla 🙂
No Comments